Detta är vad jag har tänkt köpa, det är första gången jag bygger en dator och jag har inte så bra koll. Jag har sett lite på YouTube och skulle gärna vilja ha någon annans synpunkter på detta innan jag köper. Datorn kommer främst att användas för arbete eftersom jag jobbar med e-handel, designar hemsidor och gör en del videoredigering. Just nu spelar jag inte mycket, men jag vill ändå ha möjligheten att spela mer i framtiden.
Jag vet att jag har lagt en del pengar på den estetiska delen eftersom jag vill att det ska se bra ut på kontoret. Min budget för GPU är 7000 kr. Är GPU:n som jag har valt det bästa jag kan få för min budget?
Angående moderkortet jag har valt: måste jag uppdatera BIOS för att kunna använda Intel 14700KF? Det står på Inet att moderkortet är för 13:e generationens processorer och att BIOS behöver uppdateras för att använda 14:e generationens. Det står även fel pris här; på Inet kostar det 2890 kr. Är det en komplicerad process att uppdatera BIOS?
Jag undrar också om alla komponenter som behövs för att bygga datorn ingår i det som jag har valt, eller om det finns några tillbehör som jag måste köpa separat
Finns det några andra saker jag ska tänka på innan jag köper och bygger datorn? tack i förhand för alla tips och råd.