Letar du efter amerikanska priser?
Visa priser i USA
1
2
Köpråd dator

Första datorn!

Skulle kunna behöva lite hjälp med mitt bygge nu när det snart är dags. Jag har valt att gå för en dator på vad jag ser det som högt pris, även fast jag skulle vilja ha en lite billigare dator. För Chassi hade jag tänkt gå för Dutzo C831 från proshop nu när den är på rea. Ram minnet har jag dessutom redan köpt för 250 runt jul då jag visste att det bara skulle bli dyrare med tiden. Skulle uppskatta vilken kommentar som helst!

  • keyboard_arrow_up

    Fösta bygge

    • Ryzen 5 9600X
    • RX 9070
    • 32 GB
    • 2 TB
    • ATX
    • 850 W
1

Sortera svar:

1
243

Om du främst spelar e-sportstitlar, såsom CS2, Valorant eller Fortnite, och vill ha 400+ fps skulle jag rekommendera Ryzen 7 7800X3D. Den extra 3D V-Cache ger ofta en märkbar prestandaförbättring i CPU-krävande spel och kan ge betydligt högre FPS.

Om du däremot främst spelar mer grafikkrävande spel räcker en Ryzen 5 9600X eller Ryzen 5 7600X mer än väl. I dessa typer av spel ligger belastningen oftast på grafikkortet snarare än processorn, vilket gör att skillnaden mellan X3D- och icke-X3D-processorer vanligtvis blir betydligt mindre.

För Ryzen 5 9600X kan det även vara värt att hålla koll på AliExpress:

https://www.aliexpress.com/item/1005012101415776.html

Det brukar då och då dyka upp rabattkoder, och ibland går det att få ytterligare cirka 200 kr i rabatt om man väntar lite. Om du inte har bråttom med köpet kan det därför vara värt att avvakta nästa kampanj.

när det gäller moderkort så bestämmer du själv om du vill lägga mer pengar för utseende.

1
1
4522
redigerad

Okej, jag ser att du valt några dyra komponenter SOM jag anser inte är värt det och så kan vi "justera".

1
1

Allt såg bra ut tills jag insåg att alla rabatter tog slut igår kväll 😭

1
1
4522
redigerad

aj aj aj, det var jobbigt-läge. såg också att CPUn från aliexpress är borta, samt 5070 + gratis nätagg också blivit dyrare. CPU-kylaren från proshop(asus tuf 360mm) är kvar

själva CPUn erbjudande kan komma tillbaka titt som tätt men "blir" runt 2800-3000krish,

ifall du inte vill vänta för länge, så är 9070xt(som finns som fynd) + 849kr 850W ett ganska bra deal (fortfarande)

1
1

Tack för tipsen, ska vänta en stund för att se hur det blir. Kanske köper en SSD redan nu, men resten av delarna får vänta.

1
1
4522
redigerad

Ja köp 1 eller 2tb ssd (hos inet som exempel). och ifall det skulle dyka upp något erbjudande så kan du alltid returnera (inom 30dagar) och så.

även p510 2tb från inet slutsålda :x en annan variant som är riktigt bra: https://komponentkoll.se/produkt/1429029-wd-black-sn7100

eller denna som jag har: https://www.komplett.se/product/1220154/datorutrustning/datorkomponenter/haarddisk/ssd-m2/kingston-fury-renegade-m2-2280-ssd-2tb

1