Letar du efter amerikanska priser?
Visa priser i USA
1
5
Köpråd dator

Osäker på cpu kylare bland annat

Hej! Tänkte bara höra hur det är med cpu kylare, tex om det ens behövs? Jag tog den billigaste då jag är osäker och vill komma ner i pris. Är det något annat som behöver/bör bytas ut eller så? Chassit vill jag ha i vitt och egentligen så litet som möjligt. Tacksam för sidor som denna för amatörer som mig själv! 😊

  • keyboard_arrow_up

    Companionable Poodle

    • Ryzen 5 7600
    • RX 7900 XT
    • 32 GB
    • 1 TB
    • mATX
    • 750 W
1

Sortera svar:

2
1461
redigerad

Behöver ställa in CL/timings på RAM själv, inte jätte svårt att göra men tar en stund. Vill du ner i budget så byt 7700 mot något annat, eller vänta på Black Week. Kan köpa en Windows CD-key för typ 80-200 kr.

https://directgames.store/sv/windows-11-key?search=windows11

(använd koden AKS75 för 75% av)https://wincdkey.com/product/microsoft-windows-11-pro-license/?currency=EUR

  • keyboard_arrow_up

    Unreposeful Havanese

    • Ryzen 7 7700
    • RX 7900 XT
    • 32 GB
    • 1 TB
    • mATX
    • 750 W
2
2
1419

Typ såhär. 7500f är lika bra som 7600 men ganska mycket billigare. Den har ingen integrerad grafik bara. Sen tycker jag thermalright assassin är en bra och billig kylare som matchar med det vita chassit. Det är också bättre med snabbare ram och bättre moderkort. Windows kan du köpa från en billigare sida.

  • keyboard_arrow_up

    Undisordered Wombat

    • Ryzen 5 7500F Tray
    • RX 7900 XT
    • 32 GB
    • 1 TB
    • mATX
    • 750 W
2
1
1419

Jag tror också att det blir väldigt tajt att få in det grafikkortet i chassit.

1
0
2934

Det finns lite mer saker som behöver ändras. Först ram minnet har en liten för hög cl, Med DDR5 Ram minne ska man minnst ha cl 30 eller 32. För det andra det finns billigare windows nyklar. Kolla på prisjakt finns det windows for typ 200. För det tredje borde din psu vara lite starkare. 850 watt gör så du kan upgradera senare. för det fjärde skulle det vara bra med en snabbar ssd för den här budgeten. För det sista om din budget är 17 500 så kan du ta en 7900XT. Jag tog 7900 GRE för jag visste inte om din budget gick så högt. För det sista är det lite bättre att ta en bättre cpu fläkt.

  • keyboard_arrow_up

    Selachian Bongo

    • Ryzen 5 7600
    • RX 7900 GRE
    • 32 GB
    • 1 TB
    • ATX
    • 850 W
0
1
5

Haha, det var en del ändringar ja. Well, jag kan gå upp mot 20 k om det behövs, vill bara helst få så mycket som möjligt för så lite som möjligt. Tackar!

1
2
2934

Det behövs inte 20k för den där datorn är riktigt kraftful. Men om du vill se hur en 20 tusen dator skulle vara är att du lite bättre cpu fläkt, 2 terabytes av minne, bättre psu och 7900 Xt. En bättre cpu med 8 kärnor istället för 6. Men det behövs inte riktigt om du bara ska göra gaming. Det här är bara för att vissa hur en 20 tusen dator skulle se ut.

  • keyboard_arrow_up

    Caressing Okapi

    • Ryzen 7 7700
    • RX 7900 XT
    • 32 GB
    • 2 TB
    • ATX
    • 850 W
2
1
5

Ok, super. Nej, det enbart gaming. Velar en del mellan GPU, men lutar oftast mot 7900 xt.

1