Letar du efter amerikanska priser?
Visa priser i USA
1

Tips/Råd på mitt nya dator bygge

Tjena!

Jag håller på att bygga en ny dator och skulle gärna vilja höra vad ni tycker om min build. Alla tips och råd uppskattas!

Är det några delar ni tycker att jag borde byta ut eller uppgradera? Om ni rekommenderar något annat får ni gärna motivera varför – till exempel om det ger bättre prestanda, är mer prisvärt, har bättre framtidssäkerhet eller passar bättre ihop med resten av delarna.

Jag funderar också på en annan sak. Ska man vänta till Black Friday och köpa resten av delarna, eller är det bättre att köpa när man hittar bra erbjudanden? Jag har redan köpt några delar till rabatterat pris. Var det dumt att göra så, eller hade ni väntat och köpt allt samtidigt?

Tack på förhand för all hjälp och alla synpunkter!

  • keyboard_arrow_up

    Seamanly Mongrel

    • Ryzen 7 9850X3D
    • RTX 5080
    • 32 GB
    • 2 TB
    • ATX
    • 1000 W
1

Sortera svar:

1
4561
redigerad

egentligen har du kunnat sparat på cirka 2000kr pga chassi val och så.. men det är du som skall ha datorn och ingen annan så det är ditt val.

1