Letar du efter amerikanska priser?
Visa priser i USA
1
1
redigerad
Köpråd dator

Nybygge, kan jag komma undan 'billigare'?

Hej,

Jag ska bygga min första nya dator på väldigt länge och har inte så värst bra koll på vad som är prisvärt/effektivt.

För tillfället har jag 2x 1080p 60Hz-skärmar, men funderar på att med tiden köpa mig ett par 1440p.

Ser detta bygget vettigt ut för att lira Baldur's Gate 3, Cities Skylines 2 och Diablo IV - och säkra inför framtiden i viss mån?

Väldigt tacksam för råd kring om något är "onödigt" eller som har likvärdiga billigare alternativ.

  • keyboard_arrow_up

    D4, BG3, CitiesSkylines2

    • Ryzen 7 7800X3D
    • RX 7800 XT
    • 32 GB
    • 2 TB
    • ATX
    • 850 W
1

Sortera svar:

1
690

Matx istället för Atx, byte psu till något som är lite mer rimligare för ett 7800 xt på en budget. Ssd mb/s ger ingen mer prestanda i spel, Asus har också cashback på moderkortet.

https://promotion.asus.com/en/nordics/back-to-school-2023

  • keyboard_arrow_up

    Unpathetic Dalmatian

    • Ryzen 7 7800X3D
    • RX 7800 XT
    • 32 GB
    • 2 TB
    • mATX
    • 750 W
1
1
690

Intel/7800 xt ddr4, lite mindre prestanda men 2000kr billigare.

  • keyboard_arrow_up

    Unartificial Dunker

    • Core i5-13600KF
    • RX 7800 XT
    • 32 GB
    • 2 TB
    • ATX
    • 750 W
1
1
1

Förlåt min okunnighet, men vad är det som gör att nätagget inte duger? Och varför Matx istället för Atx? :)

1
1
690

Lugnt, handlar inte om att det inte duger utan mer om att det är dyrt ett rm850x kostar runt 1900-2000kr vilket är en del pengar. Vill du får ner budget så kan psu vara ett sätt att få ner priset utan att förlora prestanda, vill du ha ett som har samma watt och stöd för nyare gränssnitt så finns Msi mag a850gl för 1500kr men fortfarande ett lite mer premium psu så kostar.

Dock är det rekommenderat med 700 watt för ett 7800 xt så man lär kunna köra det 650 watt om man skulle vilja, tyvärr finns det inget jätte bra utbud av psus som är prisvärda just nu utan dom flesta under msi mag a850gl är okej men inte mycket mer.

Tog Matx för det är billigare med några hundra, ett 7800 xt är inget jätte stort kort så vill man spara pengar men ändå ha samma prestanda så kan det vara ett alternativ.

Samma med ssd mer eller mindre, då man inte får ut någon mer prestanda från en snabbare ssd i spel så är det inte prio på en budget. Ssds kommer också bara bli billigare så inte riktigt värt att köpa en dyrare ssd utanför bra reor.

https://www.sweclockers.com/nyhet/37205-minnespriser-i-fortsatt-fritt-fall-annu-billigare-ssd-enheter-att-vanta

  • keyboard_arrow_up

    Botchiest Fox Terrier

    • 850 W
1