Letar du efter amerikanska priser?
Visa priser i USA
1
redigerad
Köpråd dator

Rekommenderade skärmar? 4080 Super (Söker tips på skärm, reflektion kring antal)

(Klickade bara i random skärm och en 4080 för att skapa inlägg)

Sitter just nu med 2x24" @1080p och dags att uppgradera skärmar efter datorbygge. Multitaskar mycket. Vid arbete använder jag alltid 2 skärmar fullt ut och saknar ibland skärmutrymme. Vid gaming är min andra skärm alltid dedikerad till YouTube / Idle games, men jag hade velat ha mer space för t.ex. Discord. Köpte en 4080 med just 3 displayports för att eventuellt kunna gå upp en skärm.

Standard nu tycks dock vara 27". 3x27" kanske är lite för ambitiöst med ett skrivbord på 150cm? Min sekundära är dock redan placerad så den sträcker sig 15cm utanför skrivbordet, så 150cm kanske egentligen inte är ett problem?

Vad gäller 4K vs 1440p så spelar jag inte jättekrävande spel. "Mest" krävande skulle jag säga är typ Palworld, Satisfactory, Street Fighter 6. Så prestandamässigt tror jag att jag kan använda 4k fullt ut. Vad gäller arbete hade 1440p varit ögongodis och 4k grädde på moset samt lite mer framtidssäkrat.

Budget: Pris spelar egentligen inte så stor roll, men jag vill inte betala mer än jag faktiskt utnyttjar. Typ prisklass medel+. Jag lirar inte direkt några kompetativa FPS där 400Hz är relevant. Jag är inte insatt i priser de senaste åren men tänker att en decent skärm kostar runt 2500kr. Kommer man under 2000 är det ett plus. Men kan punga ut med upp till 4000kr/skärm om det finns goda argument.

Krav: Låg input lag. Typ högst på priolistan oavsett vad jag ska använda den till.

Önskemål: Minimal ram på skärmar om jag ska ha flera.

Frågetecken: 1440p eller 4k? Ska jag köpa 2 eller 3 skärmar? Om skärmarna är välvda så skulle endast 2st kanske kännas osymmetriskt? Jag är helt öppen för galna förslag à "skaffa den här 1m breda välvda skärmen istället"

  • keyboard_arrow_up

    skärm

    • RTX 4080 Super
1

Sortera svar:

1
1461
redigerad

Låter som du är någonstans mellan marken och himlen när det kommer till skärmval.  När det kommer till mängden skärmar så bör du få plats med tre skärmar på 150cm cm, men du lär behöva skärmarmar, montera två av dem på var sin sida och en i mitten, dock svårt att säga utan att se hur skrivbordet står.

Använder själv de här: https://www.inet.se/produkt/2215590/deltaco-arm-534-gasdriven-monitorarm-for-en-skarm

Vilken setup man kör med skärmar handlar väl mycket om budget och användarstil. En 4k-spelskärm och en eller två billigare slavskärmar skärmar om man vill ha mycket yta. Tre skärmar av samma märke för att vara säker på att man får samma hue, en OLED och en IPS-skärm med gasarm som man kan centrera baserat på om man spelar eller arbetar. Ingen stil är bättre än den andra, utan handlar helt om användaren i det här fallet.

Valt lite skärmar under som jag skulle kunna rekommendera. vissa av dem är spelskärmar (låg ms/högre Hz) och några andra i 4k-klassen är arbetsskärmar (högre ms/hz, bra färg för pengarna). Skulle kunna skriva en del, men tänker att det är bättre att du frågar än att jag sitter här och skriver en novell. Kan rekommendera den här sidan för recenioner: https://www.rtings.com. Finns det inte där så är Google nice ibland.

Skulle personligen kört på en MSI 27" 274QRFQD E2 och två 27" GIGABYTE GS27Q om jag var på en budget. Med en budget på 12k~ så skulle det nog bli LG 27'' UltraGear 27GP95RP och två MSI 27" 274QRFQD E2.

  • keyboard_arrow_up

    Fuzziest Woolly Monkey

    1