Letar du efter amerikanska priser?
Visa priser i USA
1
2
redigerad
Köpråd dator

Ny PC, budget 25 - 30 000

Var 5 år sedan jag byggde min senaste pc så är väl inte helt hundra på alla komponenter nu för tiden men tror att detta borde ge ett rätt rejält resultat, tankar?

Plus någon som vet hur enkelt det är att trycka in en 360mm radiator i z20 chassi? Kan tänka mig att köra på en 240/280 istället

Uppdaterad: https://komponentkoll.se/bygg/iTbyU

  • keyboard_arrow_up

    Ramageddon pc

    • Ryzen 7 9800X3D
    • RX 9070 XT
    • 32 GB
    • 2 TB
    • mATX
    • 1000 W
1

Sortera svar:

1
3562
redigerad

Jonsbo z20 får bara plats med 240mm AIO. samt behöver du även fundera på att skaffa SFX-nätagg då den där chassit kommer ha lite problem med clearence för AIO och nätagg-sloten.. läs recensionen någon lade: https://www.inet.se/produkt/6910265/jonsbo-z20-svart så kommer du förstå.

sen bör du undvika asrock moderkort överlag. speciellt med 9000-serien.. OM du inte vill ha en död-cpu inom några månader till cirka 1-2år MAX..

som du ser här har nästan alla SFX-nätagg: https://pcpartpicker.com/b/K978TW alternativ byter du ut till ATX-nätagg men du får köra med t.ex luftkylare och sen eftermontera 2 vanliga fläktar i toppen så kan det funka: https://pcpartpicker.com/b/nfhkcf

1
1
2

Yes det löser jag, tack för viktig info!

1
1
1188

Corsairs RME serie är inte heller så bra annars. Om du tar SFX psu så är deras SF linje bäst dock (SF750)

1
1
3562

mycket sant, skulle jag köpa SFX/SFX-L

https://komponentkoll.se/produkt/1399071-corsair-sf850-platinum-atx-3-1-850w

eller

https://komponentkoll.se/produkt/1355321-asus-rog-loki-850w-sfx

tyvärr är SFX dyra som satan, alltid varit..

1
1
1188

Yeah SFX, som ITX har en "SFX tax" kan man säga. Du betalar rätt mycket mer för att få mindre komponenter.

Tycker själv att med den nivån av prestanda så skulle en mATX bygge vara en bättre sweet spot för både kostnad och ljud (itx kommer låta mer...).

1
1
3562
redigerad

jonsbo z20 är mATX chassie MEN själva "placeringen" för nätagg/AIO är sådär.. vilket gör att saker "kan" passa men du har såååå lite marginal att man ibland krånglar till det. Jag gillar Jonsbo men det krävs lite efterforskning.. samma sak som ITX-fractal terra, liten men satan vad det kan krångla till även med SFX nätagg. nätagg passar men sen måste du även se över moderkortet(pga dom feta vrm-flänsarna eller ja kylningen och kommer det passa med AIO/Luftkylning.. ne ibland kan det ställa till.

1