Letar du efter amerikanska priser?
Visa priser i USA
1

Nybörjare behöver hjälp

Tänkte bygga en helt ny dator då min gamla knappt fungerar längre. Kan inte mycket om datorer, men efter lite research har jag kommit fram till detta. Vill gärna att den ska kunna leverera några år framöver och kunna köra nya spel som släpps. Är det någon del jag har snålat in på, eller något som är överprisat? Tar gärna emot tips på förbättring :)

  • keyboard_arrow_up

    Creatural Sparrow

    • Ryzen 7 7800X3D
    • RX 9070 XT
    • 32 GB
    • 2 TB
    • ATX
    • 850 W
1

Sortera svar:

2
3462

Det desmond sa

2
2
873

Jag har valt några lite billigare varianter av komponenter (fortfarande lika bra men du sparar in cirka 200kr. Cpun är densamma.

resterande komponenter är bra så kör bara.

  • keyboard_arrow_up

    Bristled Lemming

    • Ryzen 7 7800X3D
    • ATX
2
2
1206

När det skiljer mindre än 100kr så är det nog inte värt att köpa bulk CPU tycker jag.

2
2
873

helt rätt tekniskt sett; skillnaden är köper du den som kostar 4447kr får du med en cpukylare men den kommer bara bli "liggande i boxen" eller så säljer du den vidare men för vilken kostnad? ge bort eller sälja billigt men själva frakten (tex tradera/blocket) tar ju minst 29-49kr(avdrag) så varför ens välja från första början.

2
2
1206

Jag tänker att de kan ha bättre garanti och sånt också. 100 kr extra är ju inte så mycket.

2
2
873

As we speak kostar nu den med kylare(stock) billigare än bulk 7800x3d. Amazon & Elgiganten klappar

2
2
1206

Yep, priserna ändras hela tiden

2